Yunanistan da müşterilerimiz var

Sibel Kazmacı, Lüleburgaz’ın en çok terch edilen güzellik merkezii Eslina’nın kapılarını haberluleburgaz.com için açtı. Sibel Kazmacı ile aldıkları önlemlerden müşteri kitlesine yaptıkları işlemlerden kriz sürecine kadar keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Yaklaşık 60 gündür işletmeniz kapalı. 11 Mayıs’ta açıldınız. Şu ana kadar olan iş o açığı kapattı mı?

Sibel KAZMACI: Bugüne kadar olan iş o açığı asla kapatamaz. Biz bört buçuk yıldan beri bu işteyiz. Ortalama 50 bin kişi üzerinde müşterimiz var. Bu 2 aylık süreç açıkçası bizi 5-6 ay geriye attı. Açıldık ama üzerine direkt bayram geldi. Bizim tahminimiz 1 Haziran’dan sonra tamamen açılırız ve çift vardiya çalışarak o 2 aylık açığı kapatırız diye düşündük. Bu yüzden beklediğimiz performans gerçekleşemedi. 

İlk etapta komple açıldığımızı düşünüyorduk. Ama sonradan sadece lazer epilasyon ve zayıflama işlemleri olabilir dendi. Yüz kısmına bir işlem yapamıyoruz. Cilt bakımı, kalıcı makyaj gibi işlemler hala yasak. Aslında bir nevide istediğimiz performansı bu şekilde yakalayamadık. İstediğimiz performansı sergileyebilmemiz için 10 gün değil de 1 ay lazımdı. Ama yine çok şükür iyiyiz. İyi bir müşteri portföyümüz var. 

Lüleburgaz, kuaför ve güzellik salonları bu krizi ne zaman atlatır?

Haziran’ın ikinci haftasından sonra yavaş yavaş düzelmeye başlar. Biz müşteri portföyü olarak çok büyük bir kriz yaşamadık. 

Virüs bulaşır diye sizin çekinceniz var mı?

Bu virüs ilk ülkemizde duyulduğu zaman Bakanlığın verdiği süreden bir hafta önce kapattım. Çünkü bizim Bulgaristan’dan ve Yunanistan’dan da çok müşterimiz var. O yüzden bu riski göze alamadım. İlk zamanlar tedirgin ve korku vardı. Şu an da bir problemimiz yok. Zaten önlemlerimizi alıyoruz. 

Hijyen olarak nasıl önlemler alıyorsunuz?

Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu kurallar var. Bu kuralların hepsini yerine getiriyoruz. Dezenfektan, maske, siperlik, eldiven ve tulum kullanıyoruz. On beş dakikada bir temizlik personelimiz kapıları, kapı kollarını, yerleri siliyor ve dezenfektan sıkıyor. Müşterimizin işlemi bittiği zaman odalarımızı 15 dakika havalandırıyoruz. Gelen müşterilerden de çok güzel tepkiler alıyoruz. Bundan 2-3 saat önce denetimciler geldi ve biz denetimcilerden de tam not aldık. Odaların hepsini gezdiler. Hatta işlem yapılırken gezdiler. Hijyen açısından uygunluk belgesini de aldık. 

Corona virüs nedeniyle tek kullanımlık ürünlere geçtiniz. Müşterileriniz bu uygulamayla rahatlıyor mu?

Biz zaten virüsten önce de tek kullanımlık ürünler kullanıyorduk. Bu süreçle alakası yok. Bundan önce de hep öyle çalışıyorduk. O yüzden çok bir değişiklik olmadı. Müşterilerimiz de bunların hepsini biliyordu zaten. Bunları bildikleri için bize hijyen konusunda güvenleri sonsuz. Biz de vicdanen rahatız. Bütün önlemlerimizi alıyoruz.

Soru: Bu süreçte müşterilere işletmenize gelmesi için neler vaat ediyorsunuz? 

Müşterilerimiz bizden gayet memnun. Bize gelen 10 bin-20 bin müşteri çevresine bizi anlatıyor. Bu sayede onlarda bize güvenip geliyorlar. 

Büşra Eren / haberluleburgaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir