Yıldız futbolcunun çocukluğu Ahmetbey’de geçti

Türk futbolunda 1990’lı yıllara damga vuran Orhan Çıkırıkçı’nın Ahmetbey doğumlu olduğunu biliyor muydunuz?

Trabzonspor ve Milli Takımla sayısız başarılara imza atan Orhan Çıkırıkçı ilk ve orta öğrenimini Lüleburgaz Ahmetbey’de tamamladı. Ahmetbey Lisesinden 1984 yılında mezun oldu. Futbola Ahmetbey Güven Spor’da başladı. En alt kademeden başlayıp A ve B genç kategorilerinde oynadıktan sonra, oynadığı futbolla dikkatlerini üzerine çekerek 1986 yılında Çorlu Spor’a transfer oldu. 1988 yılında Eskişehir Spor’a transfer olan Orhan Çıkırıkçı 1989 yılında da Trabzon Spor’a transfer oldu.

Futbolculuk döneminde süratiyle, karşısındaki sağ beklere zor anlar yaşatan, sol açık Orhan süratli oyun tarzından dolayı Rüzgarın Oğlu diye anılırdı.Ayrıca Trabzon Spor’da iki Orhan olduğu için medya tarafından Büyük Orhan olarak anıldı.

Muhteşem bir sol ayağı vardı. Sol taraftan yaptığı bindirmeler, attığı müthiş deparlar ile rakip takımın sağ tarafını çökerten bir isimdir. Trabzonspor’un, Fransız Olimpik Lyon’u 4-3 yendiği maçtaki galibiyetin en büyük pay sahibi olmuştu.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonasında 12 Ekim 1994 tarihinde İzlanda maçında kaleci Kristinson ile çarpışır ve ayağı kırılır. Uzun dönem futboldan uzak kalır ama yine de 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda mücadele eden millî takımın kadrosunda yer alır.

Ahmetbey Güvenspor’un Türk futboluna kazandırıdığı Orhan Çıkırıkçı, futbolu bıraktıktan sonra, Güney Kore’nin 1. Lig ekiplerinden SK Bucheon takımında antrenörlük yapmıştı. Güney Kore’den sonra Trabzonspor’a dönen Orhan, 3 yıl çalıştığı karadeniz ekibinden ayrılarak, Giray Bulak’la birlikte Ankara Spo’ra gitti. Buradan Giray Bulak ile birlikte Vestel Manisa Spor’a geçen Çıkırıkçı Giray Bulak’ın yardımcısı olarak görev yaptı.

2008-2009 Sezonunda İttifak Holding Konya Spor, 2012 sezonunda Çaykur Rize Spor’da Antrenörlük yaptı. 2012 yılında 3 ay süre ile 1461 Trabzon Spor’da Gençlik Gelişim Teknik Sorumlusu görevinde bulundu. Sonrasında yine 3 ay süre ile Mersin İdman Yurdu’nda antrenörlük yaptı.
2015 yılına kadar 2 sezon Kardemir Karabük antrenörlüğü yaptıktan sonra, 6 aylık Hes Kablo Kayseri Spor antrenörlüğünden 2016 Mart ayında ayrıldı. 2016-2017 yılları arasında 6 ay Akhisar Spor’da görev yaptıktan sonra 2018 yılının 6. Ayında İstanbul Spor’a teknik sorumlu olarak geldi. Ve halen İstanbul Spor’da Teknik Sorumlu olarak futbol hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir