Virüs Trakya ticaretini etkilemedi

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Genel Sekreteri Mahmut Şahin, corona virüsün ekonomideki olumsuz etkilerine rağmen Trakya’da yılın ilk üç ayında ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 arttığını söyledi.

Mahmut Şahin, Tekirdağ’ın bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 56,8 milyon dolar artışla 960,6 milyon dolar, Kırklareli’nin 4 milyon dolar artışla 101,6 milyon dolar ve Edirne’nin 4,8 milyon dolar artışla 27 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti.

Trakya’nın tarım ve sanayi ürünlerinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Şahin, “İhracatımızda tarım, orman ve makine sektörü ürünleri önemli yer tutuyor. Bunların ardından plastik kauçuk, elektrikli ev aletleri ve bunların yan ürünleri geliyor. Ayrıca tekstil makineleri ve tekstil ürünleri de ihracat yapılan önemli sektörlerimizdendir.” dedi.

Şahin, ilk çeyrekte Edirne’nin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu, bu ülkeyi Yunanistan ve Katar’ın takip ettiğini dile getirdi.

Kırklareli’nin en çok ihracat yaptığı ülkenin ise Yemen olduğunu, bu ülkeden sonra Angola, Venezuela ve Sudan’ın geldiğini ifade eden Şahin, “Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya oldu. Tekirdağ’ın ihracat yaptığı ülkelerin çoğunluğunun Avrupa ülkeleri olması dikkati çekiyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir