Ustura ile tıraş artık serbest

Corona virüse karşı tedbir olarak getirilen ve normalleşme adımları sonrasında devam eden berber salonlarındaki sakal tıraşı yasağı kaldırıldı.

Böylelikle berber salonlarında sakal tıraşı olan vatandaşların beklediği adım atılmış oldu. Haberi Berberler Odaları, “Değerli berber dostlarım sakal tıraşı serbest bırakılmıştır. Gnelgemizi federasyonumuz şimdi gönderdi. Hayırlı işler bol kazançlar dilerim” ifadeleriyle kutladı.

YÜZ/GÖZ KORUYUCU

Federasyon tarafından yapılan açıklamanın içeriği ise şöyle:

“İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi’nin 11. Maddesinde yer alan ‘Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması geçici süreliğine verilmeyecek ancak sakal tıraşı makinesi ile kısıtlama şeklinde yapılabilecektir’ maddesi sektörden gelen talepler doğrultusunda ‘Bilimsel Danışma Kurulu’ tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda Covid-19’un ana bulaşma yolunun virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklar olması nedeni ile ustura veya tıraş makinesi kullanılarak sakal tıraşına izin verilmesi ve tıraş yapılırken 1 metre mesafe korunamayacağından maskeye ek olarak yüz/göz koruyucu (siperlik) kullanılmasının uygun olduğu belirtilmiştir.

GÜNCELLEME YAPILDI

Ayrıca Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne Covid-19 kapsamında güzellik merkezlerinde alınması gereken önlemler eklenmiş ve bu eklemelere istinaden aynı yerde yer alan ‘Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler’ başlığındaki ‘Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı makyaj ve içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayata ilişkin işleyişi kolaylaştırmak adına bazı cümle düzenlemeleri yapılmıştır. Benzer şekilde ‘Market ve Süpermarketlerde Alınması Gereken Önlemler’ başlığı altında da Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerisi ile ‘Çalışma ve müşteri dahil 8 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınmamalıdır’ şeklinde değiştirilmiş ve işleyişi kolaylaştırmak amacıyla yeme içme anları, gıda maddelerinin paketlenmesi konularında güncelleme yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir