‘Ülkemize trenle ayçiçeği getiriyorlar’

Trakyalı üreticiler yurt dışından getirilen hububattan yakınıyor. Çeltik ihtiyacının yüzde 50’ye yakın bir bölümünün karşılandığı Edirne bölgesinde; çeltik, ayçiçeği ve buğdayın vagonlarla geldiğini gören üretici, ithalatın zamansız yapılmasından şikayet etti. Vagonlarla yurt dışından gelen ürünleri yerinde inceleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Türkiye kendi üretebildiği her şeyi ithal ediyor. Bunun çözümü çiftçiyi desteklemek” diyerek Tarım Bakanlığı politikasını eleştirdi.

Edirne Tren Garı’na yurt dışından vagonlarla gelen tarım ürünlerinin başında açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu hasat zamanı çiftçiden 3,5 – 4 liraya alınan ayçiçeğinin şimdi Bulgaristan’dan 6 TL’ye alındığını söyledi. Gaytancıoğlu, “Türk çiftçisini desteklemiyoruz, Bulgar çiftçisini destekliyoruz. Yakında Tekirdağ Limanı’ndan Rusya’dan yine ayçiçeği gelecek, buğday gelecek, soya gelecek… Yani Türkiye kendi üretebildiği her şeyi ithal ediyor. Biz buna çok üzülüyoruz. Bunun çözümü çiftçiyi desteklemek” dedi.

Yurt dışından gelen samanları göstererek konuşmaya devam eden Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Biz sürekli Meclis’te, ‘Türkiye saman ithal ediyor’ diyoruz; AKP Genel Başkanı ise ‘Biz saman ithal etmiyoruz’ diyor, ama bakın her gelen vagon saman getiriyor. Peki neden saman ithal ediyoruz? Çünkü biz üretimden soğuduk. Daha doğrusu AKP’nin uyguladığı politikalar üretimi azalttı. Buğday ithal ettiğimiz için saman da ithal ediyoruz. AKP iktidara geldiği günden beri Türkiye’de buğday ekiliş alanları 1,5 milyon hektar azaldı. Çünkü çiftçiyi desteklemiyorlar. Çiftçi yüksek kredi faizleri altında, borçla inim inim inlerken üretimden soğuyor. Türkiye 20 milyon ton buğday üretiyor. Oysaki Türkiye’nin potansiyeli 30-35 milyon ton. Türkiye bu potansiyeli kullanabilirse hiçbir şeyi ithal etmez. Türkiye sadece buğday ithalatına 2,5 milyar dolar verdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir