Trakya’da ciddi artış yok

Corona Virüs salgınında Trakya Bölgesi’nde başarı sürüyor.

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Vakalarda ve can kayıplarında yaşanan artışın görüşüldüğü toplantının ardından Bakan Koca corona virüsü salgınındaki son durumla ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar:

– Ülke genelinde durum kontrol altında. İstanbul, Trakya ve Ege’de ciddi bir artış yok. Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da maalesef bir artış var. Son dönemde artışın en fazla olduğu illerin başında Ankara geliyor.

– Koronavirüs dalgasının 1. dalgasının 2. pikini yaşadığımızı söyleyebilirim. Bayramlar ve düğünlerdeki dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi.

– Tatil-eğlence yerlerinde, çarşı-pazarda, törenlerde tedbirlere ne kadar uyulduğunu hep birlikte içimiz acıyarak görüyoruz. Düğünlerimiz, nişanlarımız, sünnet törenlerimiz, vaziyelerimiz; yeni taziyelere kaynaklık yapan yerler halini alıyor.

– Ligin ilk yarısının seyircisiz olması yönünde tavsiyemiz var. (Bilindiği gibi Ekim’de Süper Lig maçları seyircili oynanacaktı)

–  1.sınıflar 2 gün eğitim 5 gün tatil olacak şekilde düşünüyoruz. 1. ,  2.,  8., ve 12. sınıflar 21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak mı bunu haftaya netleştireceğiz.

– Düğün, nişan, kına ve sünnet düğünleriyle ilgili yaptırım tavsiyemiz olacak ülke genelinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir