Trakya Pınarhisar’da tek ses tek yürek

Bilindiği gibi Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli Hazine arazisinde ‘kalker ocağı’ kurulması planlanıyor. Bugün bölgeye kurulması planlanan kalker ocağı için bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Kapalı Pazar alanında yapılan toplantıya Pınarhisar halkı ilgi göstermezken alan dışında ise kalker ocağı yapılmasına karşı olanlar tepki gösterdi.

Tepki gösterenler arasında CHP PM Üyesi ve Çevre Komisyonu üyesi Vecdi Gündoğdu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Burak Akdeniz ile çok sayıda CHP’li ve İYi Parti temsilcisi, çevre dernekleri, sendika temsilcileri yer aldı.

SULAK ALANLAR ETKİLENECEK

Proje sahasına en yakın ev ise 600 metre uzaklıkta.. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre maden sahası, Meriç-Ergene Havzası ve Lüleburgaz alt havzası içerisinde kalıyor. Kalker ocağı kurulmak istenen bölgede, su kaynakları da mevcut. Üstelik alanın bin 280 metre ötesinde Parkiçi Kaynağı bulunuyor. Bu kaynaktaki su, içme kullanma suyu şebekesine veriliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir