Tehlikenin farkında mısınız?

Tüm dünyayı etkisi altına alan, Avrupa ülkelerinde 2. dalga başlayan Corona Virüs salgını süreç olarak ülkemizde hala 1. dalga etkisini göstermeye devam ediyor. Normalleşme dönemiyle birlikte her gün bin civarında yeni vaka eklenen listenin bayram tatili nedeniyle artmasından endişe ediliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın bölgemizdeki corona virüs risk haritasını gösteren ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasının bir süredir çalışmaması endişeleri iyice arttırdı.

Öte yandan Corona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü bayramın son günü tatilcileri uyardı: ”Bayram tatili dönüşü yurttaşlarımız 14 gün süreyle dikkatli olmalılar; kendilerini ve yakınlarını izlemeliler. Bu süreçte çok sayıda kişiyle temas ettiler. Kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabilir.”

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, bayramda ortaya çıkan görüntülerin 15 gün sonra vaka olarak ortaya çıkacağını söyledi. İlhan, bu vaka sayısının okulların açılışı ile ilgili kararı da etkileyeceğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir