Taş Köprü nihayet yayalaştırılıyor

Mimar Sinan’ın eseri Tarihi Taş Köprü’nün taşıt trafiğinden kurtulmasında önemli kilometre taşı olan alternatif yol çalışmalarında sona gelindi.

Lüleburgaz Belediyesi’nin kamulaştırmaları büyük oranda tamamladığı alternatif yolun bağlantı noktası için DSİ, Köprüaltı ve Kaynarca Dereleri’nin üzerine Eylül ayında köprü inşaatına başlayacak. Köprülerin tamamlanmasının ardından Tarihi Taş Köprü taşıt trafiğinden arındırılacak. Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, “Köprülerin tamamlanmasıyla birlikte alternatif yolumuzu bitireceğiz. Alternatif yol açılır açılmaz Tarihi Taş Köprü’yü yaya kullanımına açacağız” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi, yıllara meydan okuyan Tarihi Taş Köprü’yü yeniden ayağa kaldırmak için önemli bir adım attı. Tarihi köprüyü taşıt trafiğine tamamen kapatarak yayalaştırmayı planlayan Lüleburgaz Belediyesi’nin bu kapsamda yapımını gerçekleştirdiği alternatif yolda sona gelindi.

EDİRNE CADDESİ’NE DOĞRUDAN BAĞLANTI

Tarihi köprünün kuzeyinde yapılması planlanan biri 20, diğeri ise 12 metre genişliğinde olacak alternatif yol Değirmen Caddesi’nden başlayıp sırasıyla Köprüaltı, Kaynarca Deresi, küme evleri ve Diş Hastanesi Kavşağı güzergahını takip ederek doğrudan Edirne Caddesi’ne bağlanacak.

KÖPRÜLERE EYLÜL’DE BAŞLANIYOR

Alternatif yolun yapımında en önemli sac ayaklarından biri olan köprülerin yapımına ise DSİ tarafından Eylül ayı içerisinde başlanacak. Bu kapsamda DSİ’ye bağlı ekipler, Köprüaltı ve Kaynarca Derelerinin üzerine iki adet köprü inşa edecek. Her iki köprünün inşaatının ise bu yıl sonuna kadar bitirilmesinin planlandığı öğrenildi.

KÖPRÜYLE BİRLİKTE YOLA DA BAŞLANIYOR

Alternatif yol yapımı için bugüne kadar toplam 22 bin metrekare alanı kamulaştıran ve kalan son parselle de anlaşma noktasında olan Lüleburgaz Belediyesi, köprü yapımıyla eş zamanlı olarak yol yapımına başlayacak. Yol yapımı için şantiye alanları hazırlanırken, Lüleburgaz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hızlı bir şekilde yol açma ve asfalt işlemlerine başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir