Sokakta yaşayanlar Sokullu Camisi’ne sığındı

Lüleburgaz’da sokağa çıkma kısıtlamasında evsizlerin sığındığı yer 450 yıllık Sokullu Mehmet Paşa Camisi oldu.

Yaklaşık 3 yıldır sokaklarda yaşayan ve geçimini hurdacılıkla sağlayan Serhat Soyak, annesinin ölümünün ardından babasıyla kavga ettiğini söyleyerek, ” Ailemle koptum. Ben de burada yatıyorum. Çalıştım, 8 sene 9 ay cezaevinde yattım. Bir sıcak yuva istiyorum. Cami avlusunda kalıyoruz. Gidecek yerimiz yok” diye konuştu.

Serhat Soyak ile birlikte kader arkadaşlığı yapan Sercan Sarıgül de, ”8 yaşından beri buradayım. 21 senedir bu şekilde ara ara sokaklardayım. Evsiz kaldığımız oluyor. Ben anne ve babadan yana şikayetçiyim. Babam vefat edince annem bakmadı. O yüzden bu şekilde yaşamımı sürdürüyorum. Gün içerisinde hurda toplayarak geçimimizi sağlıyoruz. Onları satarak harçlığımızı çıkarıyoruz. Ben de babayım benim de çocuklarım var. Eşimden ayrıyım. Ama çocuklarımı bir şekilde koruma altına aldım. Normalde ayaklar altına alınacak insan değiliz” dedi.

Bu haberden sonra Kırklareli Valiliği ”Bazı yayın organlarında yayınlanan “Onların evi sokaklar…Gidecek yeri olmayan vatandaşlar kısıtlamada camiye sığındı” başlıklı haber konusunda kişiler hakkında gerekli işlemler yapılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir