Sigara atma çiftçinin umudunu yakma

 

Hasat döneminin gelmesiyle ekili arazilerde sık sık yangınlar meydana gelmeye başladı.

Yolculuk sırasında çevreye rastgele atılan sigara izmaritleri nedeniyle maalesef bu dönemlerde sık sık yangınlar meydana geliyor. Yaz aylarında, özellikle yol güzergâhlarındaki ekin tarlalarında ve otlak alanlarda yangınlar meydana gelebiliyor.

Yapılan tespitlerde, bu yangınların çoğunun, ya araçla ya da yaya olarak o bölgede yolculuk yapanlar tarafından atılan sigara izmaritleri nedeniyle çıktığı belirtiliyor. Önemli bir tarım alanı olan Trakya bölgesinde ne yazık ki sık sık bu tür olaylar yaşanıyor. Her yıl binler dönüm ekili alan atılan tek bir sigara izmariti nedeniyle yanarak kül olmakta. Çiftçilerin bir yıl boyunca özenle emek harcadığı arpa-buğday tarlaları sigara içen ‘dikkatsiz’ şoförlerin düşünmeden camdan attıkları sigaralar yüzünden binlerde dönüm arazi, toprakta yaşayan binlerce canlı, tonlarca mahsul, çiftçilerin emeği, umudu kül oluyor.

haberluleburgaz.com sitesini de takip eden binlerce şoför arkadaş olduğunu attığınız mesajlardan biliyoruz. Lütfen bu çağrılara kulak verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir