‘Salgın koşullarında böyle mücadele olmaz’

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ve kamuoyunda “torba yasa teklifi” olarak bilinen “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ne karşı Lüleburgaz Belediyesi önünde, 81 ilde aynı anda basın açıklaması yapıldı.

Kristal – İş Sendikası Başkanı Mehmet Özmüş, geçen hafta TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile yıllardan beri karşı durdukları esnekleşme ve güvensizleştirme konularının yeniden gündeme geldiğine dikkati çekti.

“İstihdam paketi adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme, uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir” diyen Mehmet Özmüş, 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenlemenin aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına neden olacağını söyledi.

Özmüş, düzenlemenin kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerini ve çalışma barışını ortadan kaldıracağını, sendikal yaşamı alt üst edeceğini savundu.

Mehmet Özmüş, şunları söyledi: “Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika, kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında böyle mücadele olmaz. İşçiler zorla izne çıkartılarak günde 39 TL’ye mahkum bırakılıyorlar.”

Basın açıklamasına CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Devrim Gündüz de katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir