‘Rant için değer mi inşaata’

Doğal zenginliklerimiz ile meşhur Dupnisa mağarası çevresine restoran, bungalov evleri ve otopark yapılması planlanıyor.

Kırklareli Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırması için soru mecliste soru önergesi verdi:

Trakya bölgemizin gözde yerleşim merkezi olan Kırklareli, tarih öncesi konumu itibariyle dikkat çeken, pek çok antik yerleşim merkezlerine ev sahipliği yapmış bir ilimizdir.
Kırklareli’mizin turizme açık tek mağarası olan Dupnisa Mağara bölgesi bilim insanları tarafından takip edilen flora ve fauna açısından 12 sıcak noktadan birisidir.
Eşsiz doğa zenginliğimizin kalbine, Dupnisa Mağarası ve çevresine, Kırklareli İli Demirköy İlçesi, Sarpdere Köyü Dupnisa Mağarası mevkii 104 ada 74 ve 98 parseller üzerine ne yazıktır ki restoran, bungalov evleri ve otopark yapılması planlanmaktadır.
Bu doğrultuda;
1-Istranca Ormanları’nda 2. derece doğal sit ve arkeolojik sit alanı olan ve içinde binlerce yarasa popülasyonunu barındıran anılan bölgede yapılacak olan otel, konaklama tesisi ve otopark inşaatlarının bölgeye vereceği telafisi mümkün olmayan zararları nasıl telafi edeceksiniz?
2-Anılan bölgenin sit alanı ve zengin biyolojik çeşitliliğe sahip koruma alanı olması, baskın meşe ormanlarının ortasında, zengin bir otsu floraya sahip ve endemik türleri de barındıran bölgenin kalbine yapılacak tesislerin, geri dönüşü olmayacak zararlar verebilmesi ihtimalinin bilimsel olarak tespit edilmesi nedeniyle farklı bir bölgeye yapılması neden düşünülmemektedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir