Pınarhisar’a kalker ocağı mı kuruluyor?

Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP’li Gündoğdu’nun o açıklaması:

18 yıldır AKP hükümetlerinin uyguladığı plansız ve çarpık sanayileşme; havası, suyu ve bereketli topraklarıyla sadece ülkemizin değil, Avrupa’nın da en değerli tarımsal üretim merkezlerinden birisi olan Trakya Bölgemizde, Kırklareli’mizde canlı yaşamına zarar vermeye devam etmektedir.

Kırklareli’nin Pınarhisar İlçe sınırlarında Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli Hazine arazisine ‘kalker ocağı’ kurulması planlanmaktadır. Maden ocağının işletmeye açılmasının bölgenin ekolojik dengesine ciddi tehdit oluşturması kaçınılmazdır.

Bu doğrultuda;

1-Kırklareli Pınarhisar’ın Camiikebir ve Beylik mahalleleri sınırları içerisinde Millî Savunma Bakanlığına tahsisli araziler “kalker ocağı” yapılması amacıyla özel şirket veya şirketlere verilmiş midir, verildi ise hangi şartlarla, hangi ihale ve bedelle, hangi şirkete verilmiştir?

2-Anılan bölgede kalker ocağı yapılması ve maden ocağından yılda 2 milyon ton kalker üretilecek olması ve açık işletme yöntemi ile patlatmalı kazıların yapılarak cevher çıkartılacak olması yaşam alanı olan anılan bölgede meydana gelebilecek (gürültü, toz, taş ve kaya erozyonu, bitki örtüsü kayıpları) olumsuz çevresel etkiler nasıl telafi edilecektir?

3-Anılan bölgenin Meriç-Ergene Havzası ve Lüleburgaz alt havzası içerisinde kalması nedeniyle su kaynakları tehdit altındadır. Planlanan maden ocağının bölgedeki su kaynaklarına vereceği zararları nasıl telafi edeceksiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir