Piknikçilere kötü haber: Mangal yasaklanıyor

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile vali ve kaymakamlar başkanlığındaki komisyonun ormanlık alanların civarında mangal, semaver, ateş yakılabilecek ve yakılması yasak olacak yerleri en geç 15 Ağustos’a kadar belirlemesini istedi. Yasakların bu doğrultuda önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor.

81 ile gönderilen genelgede, özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşların yoğun bir şekilde mangal, semaver veya ocak yaktıkları, bu durumun da hava sıcaklığının yüksekliği ve kuru ot/çalılık miktarının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu ifade edildi. Artan orman yangınları ile birlikte daha önceki tedbirlere ilave yeni tedbirler alındığı belirtildi.

Mangal yapılabilecek alanlar konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.

Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü yakılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Yetkili kurumlarca belirlenen yer dışında mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek, avcı ve çobanların ateş yakması önlenecek.

Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde saat 20.00’den sonra ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir