Okumanızı tavsiye ediyoruz: Devlet Hastanesinde yaşananlar

Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Alper Eker, Corona virüs salgınında Edirne’de yaşanan olayları açıkladı.

Biz bu süreçte Edirne Devlet Hastanesi olarak yaklaşık 5 ay boyunca tedavi ettiğimiz hasta sayısı 800 civarındadır. Bunların BT uyumlu olanları da var direkt PCR testleri pozitif olan vakalar da var.

Bizim yoğun bakımdaki vakalarımızda da yine aynı şekilde kronik hastalığı olan, alta yatan hastalıkları olan daha büyüklerimiz, yaşı ilerlemiş olan vakalarımız biraz daha ağır geçiriyor. Yine de hiçbir hastalığı olmayan, sigara-alkol kullanımı olmayan, altta yatan herhangi bir hastalığı olmayan vakalarımız da oldu.

Özellikle 40 yaşındaki bir erkek hastamızı yaklaşık 50 gün yoğun bakım takip sürecinin sonunda çok çabalamamıza rağmen kaybettik. O dönem biz sağlık çalışanlarının motivasyonunu bu olay etkiledi. Çünkü ezber bozan bir vaka oldu bizim açımızdan. Bir sebep altta yatan hastalık ya da bir problemi yokken çok agresif seyretti. Tüm tedavileri uyguladık o hastamızda. Plazma, kök hücre tedavilerine yapıldı ama bir türlü entübasyondan kurtaramadık. Yoğun bakım uzmanı arkadaşımla beraber takip ettiğimiz hastaydı. İlk entübasyona(makineye) bağlanırkenki elimi tutup bakışlarını unutamıyorum. Bakışlarındaki o çaresizliğini.. Bir nevi vedalaşarak makineye bağlandı. Nefes darlığı ve solunum sıkışıklığı ve bunların çoğunda bilincin açık olması, (haber de veriliyor hastaya makineye bağlayacağız diye) bunlar tabii ki travmatik olan şeyler. Bizleri de çok etkiliyor takdir ederseniz ki.

O yüzden hiçbir zaman “bana bir şey olmaz” “benimle ilgili bir sıkıntı olmaz” diye düşünmeyin. Bazı vakaları gördük ki ilk 8-10 gün her şey çok yolunda gidiyor, 12. gün direkt solunum sıkıntısıyla tekrardan hastaneye yatan vakalarımız oldu. Hastalığa bağlı olaraktan organ hasarları hala devam ettiği, damarsal problemlerin devam ettiği, pıhtı atma gibi sorunlarımızın olduğu hastalarımız oldu.

Sadece yoğun bakıma yatıp, yoğun bakımdan taburcu olduktan sonra ya da servise ağır vaka olarak yatıp taburcu olduktan sonra da bu hastalık çoğunda da organ disfonksiyon bozukluğu, organlarda hasar devam eden vakalarımız var. Hala akciğer problemi yaşayan vakalarımız var. Hala damarsal problem yaşayan vakalarımız var. Ve bunlar sadece alt yaşı büyük olan hastalarımız değil, orta yaş grubunda da çok sık gördüğümüz hastalarımız var.

Yine yoğun bakım sürecini çok ağır geçirip hayatını kurtarabildiğimiz 45 yaşındaki bir hastamız var. Ama damarsal ve pıhtı problemlerinden dolayı önümüzdeki haftalarda ayak parmaklarından 2 tanesini kesmek zorunda kalacak cerrahlar. Bir uzuv kaybına yol açacak, bunlar da çok travmatize olan şeyler.

Çünkü pandemi tüm dünyayı etkiliyor, bizim ülkemizde de olduğu gibi, kendi şehrimizde de olduğu gibi. Ama totale baktığımızda 9 aylık bir süreci tamamlandı. Ülke geneline baktığımızda da 5-6 ay sürecimizi tamamlamış bulunuyoruz. Ve hala tehlike devam ediyor. Şu anda yoğun bakımda yatan hastalarımız var. Ağır vaka olarak serviste takip ettiğimiz hastalarımız hala var. Ve tekrardan tırmanışa başladı. Tekrardan artmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir