Normalleşme dönemine girdik

Corona Virüsü salgını nedeniyle bir kaç ay evlerimize kapanınca doğa kendine gelmiş, Trakya’da oksijen seviyesi yükselmiş, dereler berrak akmaya başlamış, kuğular göletlerde karacalar yerleşim yerlerinde görünmeye başlamıştı. Ancak normalleşmeyle birlikte doğa katliamı da ‘ne yazık ki’ başladı.

Çöpler ulu orta atılmaya dereler kirlenmeye fabrikaların açılmasıyla balık ölümleri de görülmeye başlandı.

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesindeki Kırkkepenekli Göleti’nde yaşanan balık ölümlerinden dolayı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince numune alındı.

Gölette yaşanan toplu balık ölümleri Muratlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi. Göletten ekiplerce numune alındığını ve numune sonuçlarının çıkmasını beklediklerini kaydeden İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ertekin Günaçtı, laboratuar sonuçlarının açıklanmasıyla ölümlerin kesin gerekçesinin de ortaya çıkacağını belirtti.

Kırkkepenekli Göleti’ne balık tutmak üzere gelen balıkçılardan Aydın Öztürk, 2 gün önce geldiğinde balık ölümlerinin olmadığını, bugün ise toplu ölümlerin olmasının kendisini şaşırttığını ve ürküttüğünü söyledi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ”Tekirdağ Muratlı ilçemizde Kepenekli Göleti’nde meydana gelen balık ölümleri, sularımızın kirliliği ve doğal yaşama yönelik endişelerimizi büyütüyor. Çok geç olmadan doğal olmayan bu ölümlerin kaynağını tespit edilmeli, halkımız bilgilendirilmeli ve acilen tedbir alınmalıdır” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir