Metin Kürtül’ün eşi: ‘İyileşti diyerek gönderdiler’

Corona Virüsü’nden yaşamını yitiren  Paşabahçe Kırklareli fabrikası işçisi Mehmet Kürtül ile ilgili eşi Bengül Kürtül’den büyük iddia.

İddiaya göre Paşabahçe Kırklareli Fabrikası’nda ilk vaka 10 Nisan tarihinde görüldü. Elektrik bölümünde çalışan U.Ç’nin testi pozitif çıktı. 14 Nisan’da ise kalite kontrol bölümünde çalışan E.Ş’nin testi pozitif çıktı. Bölüm geçici olarak kapatıldı. E.Ş’nin temasta olduğu 34 kişi karantiya gönderildi.

Mehmet Kürtül 15 Nisan’da yüksek ateş nedeniyle Lüleburgaz Devlet Hastanesi’ne gidiyor. Yapılan testin pozitif çıktığını belirten Bengül Kürtül, ”Normalde pozitif çıkan hastalar pandemi hastanesi olan Kırklareli veya Pınarhisar Devlet Hastaneleri’ne gönderiliyor ama Metin gönderilmedi. 5 gün hastanede kaldıktan sonra iyileştiği söylenip taburcu ettiler’ dedi.

Bir gece evde kaldıktan sonra eşinin tekrar ateşlendiğin belirten Bengül Kürtül, “Doktor hemen hastaneye çağırdı ve pandemi hastanesi olan Kırklareli Devlet Hastanesine sevk edildi. 21 Nisan’da yatışı yapıldı. 23 Nisan’da yoğun bakıma alındı. 27 Nisan’da uyutuluyor. 8 Mayıs’ta hayatını kaybetti” diye konuştu.

KRONİK RAHATSIZLIĞI YOKTU

Sözleşme kapsamında fabrikadaki işçilerin 6 ayda bir testten geçirildiğini ifade eden Bengül Kürtül, ”En son ocak ayında bütün test ve tahliller yapılıyor. İşçilerin sağlıkla ilgili bütün bilgileri arşivleniyor. Kronik hastalığı olanlar pandemi döneminde idari izinli sayıldı. Mehmet’in kronik bir rahatsızlığı yoktu. Sendika başkanının işçileri hastalıklarını gizlemekle suçlaması tamamen havada kalan iğrenç bir iftiradır. Kaldı ki bir rahatsızlığı olsaydı testlerde de çıkmaz mıydı?’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir