Maliye anlık takibe alacak

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin üretimlerinin anlık görülerek takibinin sağlandığı Ürün İzleme Sistemi kapsamına, makaron ve yaprak sigara kağıdı da eklenecek.

Tütün Mamulleri, Makaron, Yaprak Sigara Kağıdı ve Alkollü İçkilerde Ürün İzleme Sistemi Uygulama Genel Tebliği Taslağı’nda idarenin tütün ürünleri ve alkollü içkileri izleme kapasitesi artacak. Buna göre, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin üretimlerinin anlık görülerek takibinin sağlandığı Ürün İzleme Sistemi kapsamına, makaron ve yaprak sigara kağıdı da eklenecek. Makaron ve yaprak sigara üreticileri de sistemle takip edilen seri üreticiler arasında yer alacak. Böylece, makaron ve yaprak sigara fabrikada üretildiği anda Gelir İdaresine bu üretime ilişkin bilgi düşecek. Bu ürünler bandrollü olarak piyasaya sunulacak ve izlenebilecek.

KDV ve ÖTV borcuna bandrol yok

Mevcut mevzuata göre, firmaların bandrol taleplerinin yerine getirilebilmesi için talep tarihi itibarıyla vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının bulunmaması gerekirken, bu kapsamda ÖTV borçlarına bakılıyordu. Taslakla ÖTV yanında KDV borçlarının da dikkate alınması öngörülüyor. Buna göre, bandrol taleplerinin değerlendirilmesinde vadesi geçmiş borç olarak ÖTV ve KDV ile bunlara bağlı borçlardan 5 bin lirayı aşan tutar dikkate alınacak. Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenmiş alacak türlerinden vadesi geçtiği halde toplam 5 bin lirayı aşan tutarda borç bulunmaması durumunda bandrol talepleri değerlendirmeye tabi tutulacak.

Seri üretici kapsamında olmayan firmalar da ihraç edilmek üzere üretilen ürünlerini Ürün İzleme Sistemi’ne kaydedecek. Bu üreticilerin daha önce sisteme bilgi girme zorunluluğu bulunmuyordu.

Seri üretim yapılan tütün mamulleri, makaron ve yaprak sigara kağıdı üretim tesislerinde ihraç edilmek üzere üretilen ürünlere özel işaret uygulanması zorunlu olacak.

Bandrol teslimlerinde uygulanan maksimum 1 aylık süre de kısaltılacak. Tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içkilere uygulanacak bandroller, onay süreci ve bedelinin yatırılmasından itibaren 20 gün içinde üreticilere teslim edecek.

Alkollü içki ithalatçılarına yapılacak bandrol teslimi ve bunların ürünlere uygulanmasına ilişkin süreçleri Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü yürütecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir