Lüleburgaz’ın altyapı raporu

Kentin dört bir yanında son 2 yılda altyapı seferberliği başlatan Lüleburgaz Belediyesi, bu süreçte toplam 9.5 kilometre kanalizasyon, 4.8 kilometre yağmur suyu, 14.7 kilometre içme suyu, 4.2 kilometre kanalizasyon rehabilitasyonu ve 148 metre yağmur suyu menfezi yaptı. Lüleburgaz Belediyesi’nin kentin dört bir yanında sürdürdüğü altyapıdaki seferberliği devam edecek.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin göreve geldiği ilk andan itibaren altyapıda seferberlik başlatan Lüleburgaz Belediyesi, kentin dört bir yanındaki fiziki ömrünü tamamlamış altyapıyı yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, mesai saati gözetmeksizin çalışmalarına devam ediyor.

Çalışmalarda dikkat çeken bir diğer hizmet ise içme suyu şebekesine yapılan hizmet oldu. Müdürlüğe bağlı ekipler bu doğrultuda fiziki ömrünü tamamlamış içme suyu hattının yerine daha sağlıklı ve dayanıklı içme suyu hattı döşemesi işlemlerine başladı. Bu kapsamda 2019 yılında 8 bin 836 metre, 2020 yılında da 5 bin 960 metre olmak üzere toplam 14 bin 796 metre uzunluğunda içme suyu hattı döşemesi gerçekleştirildi.

Kanalizasyona hassas dokunuş

Lüleburgaz Belediyesi, altyapıda içme suyu ve yağmur suyu hattının yanı sıra bir diğer önemli konulardan biri olan kanalizasyon şebekesine de neşter vurdu. Bu doğrultuda ekipler yayalaştırılmış bölgede robotik görüntüleme sistemiyle herhangi bir kazı işlemi yapmadan kanalizasyon yenilemesi gerçekleştirirken kent genelinde son iki yılda toplam 4 bin 195 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı rehabilitasyonu yapıldı. Bununla birlikte müdürlük 2019’da 3 bin 863, 2020’da 5 bin 683 metre olmak üzere toplam 9 bin 546 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı yapımı gerçekleştirdi.

Günde 19 bin ton su arıtıldı

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri yaptıkları yenileme çalışmalarının yanı sıra Katı Atık Arıtma Tesisi’nde de çalışmalarına devam ediyor. Rutin aralıklarla yoğun kontrollerden geçirilen arıtma tesisinden günde 19 bin ton su arıtılarak Ergene Nehri’ne deşarj ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir