Kırkpınar’ı eylül ayına planlayabiliriz

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle henüz yapılmayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Eylül ayında yapılabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu’na sunulacak görüşlerin iki üniversiteden geldiğini ve üçüncü üniversitenin görüşünün beklendiğini belirten Gürkan, “Bu da geldikten sonra Bilim Kurulu’na hemen ivedilikle sunularak, görüşleri doğrultusunda güreşleri Eylül ayına planlayabiliriz” dedi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılacak olan pehlivanların 14 günlük bir kampa alınabileceğini belirten Gürkan, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılacak olan pehlivanlara testler yapılacak; negatif çakanlarda kampa alınacak. O kampta 14 gün boyunca odada kapalı kalmayacak pehlivan. Kampa dışarından bir müdahale olmayacak, giriş çıkış yapılmayacak. Bu bin kişi bu kampta bir arada olacak. Antrenmanını yapacak, günlük yaşamını sürdürecek. Tek başına izole bir ortam değil bu. Ama bununla ilgili de net bir şey yok. Yani Bilim Kurulu belki de tamamen serbest bırakacak. O yüzden bunları konuşmak için daha erken” dedi.

Yağlı güreşlerin başka hiçbir spor dalına benzemediğini belirten Gürkan, “Bütün dünyada bir belirsizlik var. Sadece Türkiye’de değil. Hele yağlı güreş gibi pehlivanların nabzının 200’lere çıktığı yoğun temas esnasında bırakın Covid’i başka bir virüs varsa onun bile geçmesi muhtemel. Bizim bunu gözetmemiz gerekiyor. Ben bu süreci şuana kadar doğru yönettiğimizi düşünüyorum. Devletin tüm kademeleriyle birlikte yönetilen bir süreç bu” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir