Kırklareli’nde 30 bin ağaç kesilebilir

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. dönem 2. devre CHP Grup Yönetim Kurulu görevine başladı.

Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu 2 hafta önce CHP Grup Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişti. Bu görevle birlikte Gündoğdu, TBMM Grup Başkan Vekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel’in yardımcılıklarını yapacaktı. Görevine başlayan Gündoğdu, CHP milletvekilleri ile grup başkan vekilleri arasında köprü rolünü üstlenecek.

Öte yandan TBMM çevre komisyonu üyesi Vecdi Gündoğdu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için bir soru sordu..

Ülkemizin ve dünyanın doğa harikası Istranca Ormanları Kırklareli ilimizin en önemli coğrafi zenginliklerinden birisidir. Kırklareli ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren maden ocakları, sanayi tesisleri, kalker ocakları eşsiz doğa güzelliklerimiz olan Istranca Ormanları’mızı tehdit altında bırakmaktadır.

Hoyratça, plansız ve çarpık sanayileşme Kırklareli’nde çevreye ve canlı yaşamına zarar vermeye devam etmektedir. Kırklareli, Kapaklı Köyü civarında kalker ocağı ve kırma-eleme tesisi kapasite artırımı talepleri doğrultusunda hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunda ilgili şirket meşe ve gürgen
ağaçlarının bulunduğu bölgede 23.34 hektarlık proje alanını 98.7 hektara çıkarılmasını isterken, proje için toplam 31 bin 824 adet ağaç kesileceğini öngörmektedir.
Böylece, Istranca Ormanları’nın kalbine hançer sokularak on binlerce meşe ve gürgen ağacının katledilmesi süreci ne yazıktır ki başlatılmıştır.

Bu doğrultuda;

1-Doğa harikası eşi benzeri olmayan zenginliğimiz Kırklareli’mizin, Trakya’nın oksijen ve su üretim merkezi Istaranca Ormanları’nın kalbinde, sınırları içerisinde sanayi tesislerinin faaliyetlerine ne zamana kadar izin vereceksiniz?

2-Bakanlığınızda ÇED süreci devam eden maden ocağı, kalker ocağı, kırma eleme tesislerinin faaliyete geçmesi halinde korkunç bir şekilde katledilecek, hançerlenecek Istranca Ormanları’nda ekosistemi yeniden nasıl sağlayacaksınız?

3-Bakanlığınız döneminde Kırklareli Istranca Ormanları’nda işletmeye açılan, açılacak işletmeler nedeniyle toplam kaç ağaç kesilmiştir, kaç metrekare alan ormansızlaştırılmıştır, Istranca Ormanları’nın korunması, kollanması için, neler yapıyorsunuz, kesilen ağaçların yerine ekilen fidanlarla, ormansızlaştırılan alanların yeniden yeşillendirilmesiyle ekosistemin yaşadığı tahribatın önlenebileceğini düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir