‘Kırklareli’deki vaka artış nedeni Lüleburgaz’

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, 100 bin nüfusa göre vaka sayılarının en yüksek olduğu Kırklareli’ndeki durumun sanayiye bağlı nüfus hareketliliğinin fazla olduğu Lüleburgaz’daki vakalardan kaynaklandığını belirtti.

Altun, İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlediği basın açıklamasında, vaka artışlarının temel yükselme nedeninin şehirlerarası hareketlilik olduğunu öne sürdü.

Edirne’den daha fazla vaka artışının görüldüğü Kırklareli’nde yükselişin Lüleburgaz kaynaklı olduğunu ifade eden Altun, şunları kaydetti:

“Lüleburgaz ciddi bir nüfus hareketliliğine sahip, iş yerlerinin bulunduğu bir yer. Emekçi kesimdeki insanlar bu süreçte işlerinden olmamak için işlerine gitmek zorundalar. Meslektaşımla görüştüğümde Kırklareli’ndeki vaka artışının büyük çoğunluğunun iş yerleri kaynaklı ve bunlarla ilişkili ev içi bulaşları olduğunu söylüyorlar.

Dolayısıyla işyerlerinde kontrollü bir şekilde mesafeye dikkat edilmezse, insanlar hala aynı yoğunluk ve tempoda çalıştırılırlarsa kaçınılmaz bir şekilde bu hastalık sayısı artacaktır.”
AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir