‘Kırklareli halkı göz ardı ediliyor’

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Lüleburgaz’ın tek internet haber sitesi www.haberluleburgaz.com için özel bir yazı kaleme aldı. Yazıda, başta Kırklareli halkı ve çiftçisi olmak üzere Trakya’nın nasıl ikinci plana atıldığını ve kendisinin nasıl mücadele ettiğine yer verdi. İşte o özel yazı:

Dünyada, ülkemizde ve ilimizde COVID-19 salgınıyla mücadelemiz amansız bir şekilde sürmektedir.
Covid-19 salgınıyla mücadelede dünyada belirli bir aşamaya gelindi. Hükümet, bu haftadan başlayarak, salgından çıkışa yönelik bazı normalleşme kararlarını uygulamaya başladı.
Ülkemizin, hala dünya üzerinde en yüksek hastaya sahip dokuzuncu ülke olmasına rağmen, fedakâr sağlık çalışanlarımızın gayretleri, toplumun kurallara uyumunda özen ve dikkati sayesinde salgını kontrol etmede ve hastaların tedavisinde ciddi bir yol alındı.


Hükümet ve Bilim Kurulu salgından çıkışta ikinci bir dalgaya neden olmamak için “sorumlu bir çıkış stratejisi” izlemek zorundadır. Bunun için de “bilimsel gerçeklere uyma” ve “karar sürecinde saydamlık” olmazsa olmazımız kabul edilmelidir.
Bilim Kurulu, zaman kaybetmeden çıkış stratejisini artık il ve sektör bazında belirlemelidir.
Salgının Başlangıcında Uyarılarımızı Yapmıştık!
Biz henüz salgının daha ilk günlerinde, mart ayında özellikle esnaf ve sanatkârların, kobilerin, üreticilerimizin ve çiftçilerimizin sorunlarını ve yaşadıkları zorlukları tespit ederek TBMM gündemine taşıdık.
Mart ayında TBMM’de yaptığım konuşmamda;
‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı doğrultusunda, yediden yetmişe tüm vatandaşlarımıza sağlık güvencesiyle birlikte, gıda ve beslenme tedarik zincirinin aksamadan devam edeceğinin güvencesi verilmelidir.


Bu süreçte işten çıkarmaların yasaklanması, fatura ve kredi borçlarının 6 ay süre ile ertelenmesini, zorunlu çalışanlar dışında Ücretli İzin ve Aile Sigortası uygulamasına geçilmesi ve tüm çalışanlarının gelirlerinin güvence altına alınması gereklidir. ”
İfadeleriyle uyarılarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getirdik.

Trakya Çiftçisi Göz Ardı Edilemez

Yine, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Trakya çiftçisini görmezden gelen, yok sayan tavrının doğru olmadığını ve yapılması gerekenleri TBMM’de ilgili bakana bir Soru Önergesi vererek Meclis gündemine taşıdık.
AKP hükümetlerinin yıllarca verimli arazilerimizi, üreticiyi, çiftçiyi, köylüyü yok sayan, görmezden gelen, ithalata dayalı hatalı tarım politikaları, ülkemizi kendi topraklarıyla, kendi üreticisiyle kendine yetebilen bir ülke olmaktan çıkarmıştır.


Bu nedenle sıkıntıya düşen Tarım Bakanlığı, COVID-19 salgını dolayısıyla; bitkisel üretimin devamlılığı, gıda arz güvencesini sağlamak ve ekilebilir verimli arazileri üretime kazandırmak amacıyla “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamında 21 ildeki üreticilerimize yüzde 75 tohum hibe edilmesine karar vermiştir.
Ancak, 21 il içerisine Trakya bölgemizden hiçbir ilimiz dahil edilmeyerek adeta verimli topraklarıyla Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerimiz cezalandırılmıştır.
Tarımsal üretim merkezi olan Kırklareli ilimizin hibe tohum desteği yapılacak iller arasına neden alınmadığını,
Neden, AKP Hükümetlerinin 18 yıldır Kırklareli’nin çalışkan çiftçisini, köylüsünü, üreticisini toprağına küstürdüğünü, üreticimizi sahipsiz bıraktığını TBMM’de Tarım ve Orman Bakanı’na sorduk.
COVID-19 tedbirleri doğrultasında ara verilen Meclis Genel Kurul çalışmaları nedeniyle Kırklareli’nde vatandaşlarımızın sağlık, aş ve iş sorunlarını yakından takip ederek, hiçbir vatandaşımızın çaresizliğe ve umutsuzluğa kapılmaması için çabalarımızı sürdürüyoruz.

Hükümetin Yapamadığını Yaptık Ücretsiz Maske Dağıtımı Gerçekleştirdik

CHP İl Başkanımız ve örgütlerimizle birlikte Kırklareli merkezde, ilçelerimizde, beldelerimizde ve köylerimizde salgın nedeniyle alınan tedbirleri yerinde incelemek ve vatandaşlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın eksik, istek ve taleplerini tespit etmek, sorunlarını yerinde görmek amacıyla kontrollü bir şekilde çalışma ziyaretlerimize devam ediyoruz.
Çalışma ziyaretlerimizde; salgın nedeniyle Kırklareli’mizde eksik ve ihtiyaç duyulan malzemeleri, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın sağlık, aş ve iş sorunlarını yerinde tespit ederek çözümler aramaya gayret ediyoruz.


Salgından korunmak amacıyla vatandaşlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu cerrahi maskeleri 50 günde 55 ülkeye gönderilirken ne yazık ki vatandaşlarımıza ihtiyacı olanı hala ücretsiz ulaştıramamıştır.
Bizler yine sorunun çözümüne katkı vermek, vatandaşlarımızın salgından korunmasını sağlamak amacıyla örgütümüzle beraber ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştirdik.
Güzel şehrimiz Kırklareli’mizde, aydınlık yüzlü güzel insanlarımızın, tüm hemşerilerimin yeniden sağlık ve huzur içerisinde yaşayacağı günler çok yakındır.
Hiç kimse merak etmesin,
Bizler, şartlar her ne olursa olsun vatandaşlarımızın; sahipsizlik, çaresizlik, umutsuzluk ve tükenmişlik içerisine düşmesine izin vermeyeceğiz.
Bu zor günlerde sizlerin gönül desteğiyle çalışmalarımızı kontrollü bir şekilde canla, başla sürdüreceğiz.
Saygılarımla. Sağlıkla Kalın, Evde Kalın.

Vecdi GÜNDOĞDU
CHP Kırklareli Milletvekili
TBMM Çevre Komisyonu Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir