İşte Trakya’ya özel normalleşme kararları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı son dakika açıklamasında corona virüsüyle mücadele kapsamında alınan kararları açıkladı.

Normal hayata geçişte iller vaka yoğunluğuna göre 4 farklı numara ile gösteriliyor.
Trakya Bölgesi’nde Edirne çok yüksek riskli (4 numara) ile durumunda. Kırklareli ve Tekirdağ ise yüksek riskli (3) numara olarak yer alıyor. Her hafta bu risk haritaları güncellenecek.

İşte Trakya bölgesi için son durum:

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalktı. Yüksek ve çok riskli illerde ise pazar günleri devam edecek. (Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ)

Türkiye geneli hafta içi uygulanan akşam 21.00 – sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı sürecek.

Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacak.

Düşük ve orta riskli illerde ortaokullar ve liselerde eğitim öğretime başlanacak. Riskli ve çok yüksek riskli illerde ise liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak. (Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ)

Restoran, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde sabah 07.00-akşam 19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle faaliyetlerini sürdürecek. (Kırklareli ve Tekirdağ açılıyor, Edirne’de yasak)

Halı saha ve havuz gibi yerler, düşük riskli illerde sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir. (Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ yasak)

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenlemeler, düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacak. (Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ yasak)

STK’lar, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek. (Edirne’de yasak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir