İş durmadı Corona Virüs’ten ölüm geldi

Kırklareli Cam Sanayisi’nde çalışan Mehmet Kürtül’ün Corona Virüsü yüzünden yaşamını yitirmesi sonrası gözler fabrikalara çevrildi.

Bazı fabrikaların çalışmaya devam ettiği hatta zorla işçi çalıştırdığı iddia ediliyor.

Konuyla ilgili Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platform, sürü bağışıklığı sistemi uygulamasına dikkat çekerek, açıklama yayınladı..

İşte o açıklama:

”Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de işçi ve emekçiler, açıkça ilan edilmeyen, ‘kontrollü sürü bağışıklığı’ sistemi uygulaması ile korumasız ve savunmasız bir şekilde, sırf patronlar zarar etmesin diye, işsizlikle ve açlıkla korkutularak, ailesi ve yakınları da tehlikeye atılarak çalıştırılıyor. Bu uygulamanın özü, ‘ölen ölür, kalan sağlarla üretimi sürdürür, kazancımıza kazanç katarız’ politikasıdır. Bu politika sonucu, binlerce işçi ve emekçi kardeşimize Covid-19 virüsü bulaştı, yüzlercemiz tedavi görüyor. Onlarca işçi kardeşimizi bu salgına kurban verdik. Son olarak cam işçisi arkadaşımız Mehmet Kürtül onlarca Covid-19 vakasına rağmen üretime devam eden ve çalışması zorunlu olmayan Şişecam’da enfekte oldu ve hayatını kaybetti. Bu açıkça bir iş cinayetidir” denildi.

Platformun talepleri ise şöyle sıralandı:

– Çalışması zorunlu olmayan sektörlerde devam eden üretim, derhal durdurulsun.

– İşçilere ücretli izin verilsin. İşten atmalar yasaklansın.

– Zorunlu çalışan işçi ve emekçilere, sağlıklı çalışma koşulları sağlansın.

– Uzun süreli ve etkili bir karantina uygulansın. Herkese ücretsiz test yapılsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir