‘Hayvan İthalatı hani durdurulmuştu?’

Saadet Partisi Edirne İl Başkan Yardımcısı ve Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Recep İriş, ‘Hani hayvan ithalatı yapılmayacaktı?’ dedi.

Recep İriş ”Yetkili kişiler bir açıklama yapıyor. Üretici buna göre hareket ediyor. Kısa zaman sonra alınan kararların çiğnendiğini görüyoruz. Bu nasıl uygulama? Hayvan ithalatı konusu, uygulanan yanlış politikalardan dolayı Türkiye’nin kanayan bir yarası haline geldi. Özellikle 2010 yılından buyana her seferinde ithalatı sonlandırmaya yönelik bir politika ortaya konuluyor gibi görünüyorsa da hiçbirinden olumlu sonuç alınamadı. İşin acı tarafı, güya yerli üretimi artırmaya yönelik uygulanan politikalarla Türkiye hayvan ithalatına daha da bağımlı hale getirildi’ dedi.

2018 yılında ise bu yanlış yüzünden zirveye çıkıldığını belirten Recep İriş, ”Hayvan ithalatının yasak olduğu ve Türkiye’nin gündemini tamamen Corona Virüsün oluşturduğu bir dönemde Brezilya’dan sessiz sedasız 10 bin baş besilik hayvan ithalatı yapıldı. İthalatı yapan firma, kendisine sağlanan bu ayrıcalıktan dolayı büyük bir rant elde ederken, hayvanların gemiden TIR’a yüklenmesi sırasında hiç bi rgörüntü alınmasına ise müsaade edilmedi’ dedi.

HAYVAN İTHALATININ YASAKLANDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Sayın Cumhurbaşkanı ve Tarım ve Orman Bakanı, hayvan ithalatının durdurulduğunu açıklamasına rağmen, besilik hayvan ithalatı aralıksız devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, 26 Ekim’de besilik sığır ithalatı uygulama talimatı ve teknik şartnamesinde düzenleme çalışması yapılacağını belirterek, besilik hayvan ithalatının bu tarihten itibaren tamamen durdurulduğunu duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir