Hafriyat toprakları meralara dökülüyor

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Halkalı ile Kapıkule arası Demiryolu Hattı’nın yapımı sırasında hafriyattan çıkan toprakların bölgede bulunan meralara döküldüğünü açıklayarak, “Tarım topraklarının ve meraların yok edilmesi kabul edilemez ve bu çağda tarım topraklarının yok edilmesinin hiçbir akılcı gerekçesi olamaz” dedi.

Gaytancıoğlu, hafriyat topraklarının meralara dökülerek bölgedeki tarlalara ve hayvanların içtiği su kaynaklarına zarar verdiğini belirterek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için soru önergesi verdi.

Projeden çıkan hafriyatın nereye döküleceğinin daha önceden belirlenip belirlenmediğini de soran Gaytancıoğlu, “Tarım topraklarının ve meraların yok edilmesinin kabul edilemez. Projenin finansmanın Avrupa Birliği fonlarından karşılandığını ama yapılan işin çevreye ve tarım alanlarına verdiği zararlara bakılınca Avrupa Standardına da uymuyor. Tüm bu koşullar dikkat alındığında çiftçilerin uğradığı zarar karşılanacak mı?” diye sordu.

Halkalı ile Kapıkule arası yapılan hızlı tren bölgemizde Büyükkarıştan, Lüleburgaz ve Babaeski istasyonlarında duracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir