‘Göçmen kardeşlerimizin sıkıntıları konuşuldu’

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer bir basın açıklaması gerçekleştirerek, partisinin oluşturduğu ‘Balkan Masası’ çalışmalarını anlattı.

CHP Balkan Masası tarafından organize edilen ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı” yoğun bir katılımla tamamlandı.

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer de Balkan Masası’nın çalışmalarının sadece Trakya halkı için değil Balkan bölgesinde yaşayan ya da ülkemize dönen soydaşlarımız için de önem arz ettiğini belirtti.

Güncer, 1989 yılında zorunlu göçü yaşayan yurttaşların sorunlarını, bölgedeki derneklerle birlikte rapor haline getirildiğinin ve parti genel merkezine sunulduğunun altını çizdi.
Güncer’in açıklamasından şu ifadelere yer verdi:
”Bulgaristan’dan göç ederek gelmiş yurttaşlarımızın çok yoğun olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Bölgemizde 1989 yılı zorunlu göçünü gören üçüncü nesil vatandaşlarımız var. Bu kardeşlerimizin taleplerini, sıkıntılarını, sorunlarını ve çözüm önerilerini göçmen camiasını temsil eden derneklerimizle birlikte rapor haline getirdik. Bu konuda bizlere katkı sağlayan başta BAL-GÖÇ Dernek Başkanı Veli Öner olmak üzere Babaeski Bulgaristan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan ve Kırklareli BAL-TÜRK Başkanı Erol Ateş’e ayrıca teşekkür ederim.

Bulgaristan seçimlerinde seçmenler Türkiye’de oy kullanmadan önce kendi el yazıları ile dilekçe isteniyor. Ancak böyle oy kullanılabiliyor. Türkiye’de yetişen ancak soy bağı nedeniyle çifte vatandaş olan gençler bu nedenle (Kiril Alfabesi) bilmediklerinden dolayı zorlanıyorlar. Örneklere devam etmek gerekirse, eskiden Bulgaristan’da yapılan seçimlerde Türkiye’de 140 sandık kuruluyordu. Son seçimlerde sandık sayısı 35e düşürüldü.

Bir başka sorun ise, çifte vatandaşlık dolayısıyla Bulgaristan’da üniversite okumak mümkün ancak diploma denkliği yok. Bu konuda adımlar atılması gerekli olduğunu dile getiriyor Bulgaristan’dan göç eden kardeşlerimiz.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir