Çorlu tren faciası duruşmasında gerginlik

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin devrilmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren katliamı davasının 5. duruşması dün görüldü.

Çorlu tren katliamı aileleri, davanın görüleceği Halk Eğitim Merkezi’ne yürüdü.Uzunköprü-Halkalı seferini gerçekleştiren trenin 8 Temmuz 2018 tarihinde seyir halindeyken Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi mevkiinde devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybetmiş, 328’de kişi de yaralanmıştı.Başından itibaren skandallarla dolu bir soruşturma ve adli sürecin işletildiği Çorlu tren katliamı davasının 5. duruşması bugün Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Çorlu Adliyesi’ndeki salon kapasitesi yetersizliği nedeniyle Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne alınan duruşma 10.00’da başladı.Her duruşma öncesinde olduğu gibi adalet arayan aileler yine Çorlu Santral Parkı’nda bir araya gelip, Halk Eğitim Merkezi’ne yürüdü. Kaynak: Çorlu tren katliamı davası: Aileler duruşmayı terk etti .

Av. Selvi Yüzbaşıoğlu konuştu:

Bilirkişi olabilecek kişilere itirazlarımız bildirmiştik. TCDD ile ilişkisi olan adaylar var. YTÜ’den yazılan akademisyenler Doç. Dr. Halit Özen ve Doç. Dr. Mustafa Sinan Yardım karayolu sistemleri konusunda uzman. Böyle bir dosyada bilirkişi olacak kişilerin daha yetkin kişiler olması gerektiğini düşünüyoruz.Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi’nden Dr. Serhat Çelik ile ilgili de itirazlarımız var. Dava konusu ve uzmanlık alanı aynı değil. YTÜ’den Doç. Dr. Mustafa Gürsoy’u bu davada bilirkişi yapılmaya uygun görmüyoruz. Birkaç ders veriyor ama araştırmaları dava konusuna uygun değil.

Sakarya Üniversitesi’nden Dr. Hakan Aslan’ın da dava konusuyla ilgili yeterli çalışması bulunmuyor, yetkin görmedik. Sakarya Üniversitesi’nden İrfan Pamuk da dava konusuyla ilgisi olmayan çalışmalar yapıyor. Biz bu kişilerin bilirkişilik yapmalarına itiraz ediyoruz.Gazeteci Rıfat Doğan: Konuyu yağmura getirmeye çalışıyorlarGazeteci Rıfat Doğan Çorlu Tren Katliamı davasındaki izlenimlerini Halk TV’de anlattı. Şu an duruşmanın birinci bölümüne gidersek üç tanık dinlendi. Onlar da çok kayda değer şeyler söylemedi. Sanık avukatlarının ve sanıkların başından beri, TCDD’nin bunu aşırı yağışa ve orada ciddi bir yağmur olduğuna dair bir şeyleri var. Böyle girişimleri var. Aileler diyor ki; gerçek sorumluları kaçırmak için mahkeme konuyu buraya çekti.

Aileler iki yıldır adalet talep ediyor. İki yıldır, bilirkişi ataması yapılamadı ve olay yeri ne yazık ki kapatıldı bütün deliller toplandı ve araştırılamadı. Bu haliyle 5. duruşma görülüyor. Son durum mağdur ailelerin avukatları beyanlarda bulunuyor.Savunmaların ardından verilen savcılık mütalaasında “Çiftliklerde yağmur ölçme cihazının bulunduğuna dair tespitin neye dayanılarak yapıldığının sorulmasına, bilirkişilere yönelik itirazların kabulüne, talimatla alınan tanık ifadelerinin huzurda alınması talebinin reddine karar verilmesi talep olunur.” denildi.Karara tepki gösteren Çorlulu Aileler mahkemeye tepki göstererek duruşma salonunu terk etti.  Karar sonrası Çorlu’da yaşanan tren kazasında torunu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mehmet Öz’ün tepkisi dikkatlerden kaçmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir