CHP Kırklareli Kurultaya hazır

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘Hedef İktidar’ kurultayı başladı. Kurultayda Kırklareli delegeleri ve Belediye Başkanları tam kadro yerini aldı.

Kurultayın ilk gününde (25 Temmuz Cumartesi) genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri yapılacak. İlk gün seçimlerinin akşam erken saatlerde bitmesi beklenirken, ikinci gün yapılacak PM seçimlerinin ise çarşaf liste olması halinde uzayabileceği ifade ediliyor.

Kırklareli CHP teşkilatı Kurultayda erken saatlerde yerini aldı.  Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Alaaddin Güncer, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Lüleburgaz İlçe Başkanı Devrim Gündüz, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Vize Belediye Başkanı Ercan özalp, Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu ve Bora Terzi objektifler karşısına geçti.

Öğlen 12.00’de konuşmasına başlayan genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sandıktan ezici çoğunlukla çıkması bekleniyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının satır başları

İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi adını verdiğimi çözüm önerilerimizi sunmadan önce, Türkiye’nin önündeki beş temel sorundan kısaca söz etmek istiyorum.

1) Yasama, yargı ve medya bir kişinin vesayeti altındadır. Demokrasi sadece kağıt üzerinde kalan bir sözcük haline gelmiştir. Öyle bir noktadayız ki saray ne diyorsa yargı onu yapıyor, egemen güçler ne diyorsa saray da onu yapıyor.

2) İkinci sorun ekonomi. 18 yıldır Türkiye’yi bu duruma getirenleri sorgulamak zorundasınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik bağımsızlığı tehlike altındadır. Diyeceksiniz ki nasıl tehlike altındadır? Şu rakamları her bir delege arkadaşımın ezberlemesini istiyorum.

3) Üçüncü büyük sorunumuz dış politika. Türkiye şu anda egemen güçlerin taleplerini yerine getiren bir devlet konumuna düşürülmüştür. Ekonomide bağımsızlığını, siyasette bağımsızlığını büyük ölçüde kaybetmiştir.

4) Dördüncü en büyük sorun eğitimdir. Hâlâ birleşik sınıflar var. 21. yüzyıldayız. 2 trilyon 400 milyar dolar para harcadınız halen yeterli derslik yok. Bir devleti geriletmek için işgal etmenize gerek yok, eğitim sistemini bozarsınız. Eğitim politikalarını sürekli değiştirerek kendi çocuklarını denek olarak kullanan dünyadaki tek ülkeyiz.

5) Beşinci temel sorunumuz toplumsal barış. Toplumsal barışımız temelden dinamitlenmiştir. Oysa bu ülkede 83 milyon bayrağımızın altında huzur içinde yaşamalıyız. Kimsenin etnik kimliğini sorgulamak bizim haddimiz değildi. Bizim sorgulayacağımız şey vatandaşın karnı aç mı tok mu. Siyasal iktidar başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal ayrıştırmaya yaşatmakta ve politikalarını bunun üzerine inşa etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir