Bütün Kulüplerimizi Tebrik Ediyorum

Türkiye Basketbol Federasyonu Kırklareli İl Temsilcisi Enis Gürel Türkiye Basketbol Federasyonu Erkek Ligleri Direktörü Derya Yannier’in değerlendirme mesajını kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Erkek Ligleri Direktörü Derya Yannier, ülkemizde ve dünyada etkileri devam eden COVID-19 nedeniyle liglerin sona erdirilmesine ilişkin bir değerlendirme mesajı yayınladı.

Yannier, yayımlamış olduğu mesajında şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle Mart ayının ortasından itibaren ülkemizi etkilemeye başlayan Covid-19 virüsüyle mücadele sürecinde gece gündüz çalışan tüm sağlık personeline minnettar olduğumuzu belirtirken, bu süreçte hayatını kaybedenlerin tüm yakınlarına da en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

Türkiye Basketbol Federasyonu lig yönetimi olarak; sürecin başladığı ilk günden beri ilk önceliğimiz tüm paydaşlarımızın sağlığını korumak, sonrasında da bu süreçten herkesin ekonomik ve yapısal olarak minimum zararla çıkmasını gözetmek oldu. Bu noktada, öncelikle bu süreçte oluşan zor çalışma şartlarına rağmen sürekli değişen koşullara ayak uydurup tüm senaryolara alternatifli şekilde hazır olmamızı sağlayan lig ofisi çalışanlarına, sonrasında da her zaman olduğu gibi bu süreçte de bizden desteklerini esirgemeyen başta Başkanımız olmak üzere Yönetim Kurulumuz, CEO’muz ve Genel Sekreterimize teşekkür etmek isterim. Basketbolda yapıların farklı olduğu diğer ülke ve organizasyonların aksine bizlerin, TBF çatısı altında organize edilen 5 ligi de kapsayan bir yaklaşım içinde bulunmamız gerektiğinin altını çizerek, alınan kararın tüm basketbol camiası adına hayırlı olmasını diliyorum. Başta mevcut sıralamalar sonucunda liglerde birinci sırada yer alan takımlarımızı kutlarken, tüm sezon boyunca üstün mücadeleler sergileyen bütün kulüplerimizi tebrik ediyorum.

Bu süreci yönetirken; kulüp yöneticilerimiz, antrenörlerimiz ve sporcularımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımız ile ayrı ayrı detaylı istişare imkânı bulduk. Tüm paydaşların çok büyük oranda benzer düşünceye sahip olmasına ve uzun vadeli bir bakış açısıyla basketbolumuzu ileriye taşımak için fikir yürüttüğüne memnuniyetle şahit olduk. Alınan kararda da başta kulüplerimiz olmak üzere, tüm paydaşlarımızın bu noktadaki kararlı duruşunun çok etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Uzun süredir tohumlarını atmaya çalıştığımız kulüpler birliği ile oyuncular birliği açısından da bu sürecin verimli bir test niteliğinde olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki süreçte bu birliklerin resmileşmesi adına atılacak somut adımların hızlanacağına inanıyorum.

Avrupa basketbolunun çatı kurumu FIBA’nın yaptığı değerlendirme ile Avrupa kupalarına katılım koşullarında Türkiye ve İspanya liglerini diğer liglerden ayırdığı bir noktada, bizler için de ING Basketbol Süper Ligi’ni daha ileriye taşımak en temel sorumluluktur. Önümüzdeki süreçte, iki senedir tüm kulüplerimizin yoğun katkılarıyla oluşturulan, Kulüp Mali Denetim ve Lisans Talimatı’nın uygulaması başta olmak üzere, yapısal anlamda atılacak adımların hem süper liglerimizin sürdürülebilirliği hem de Türk basketbolunun gelişmesi adına temel oluşturacağına inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz mali denetim toplantısında tüm kulüplerimizin uygulamaları sahiplenmesi ve arkasında durması da bizi ayrıca mutlu etmiştir. Yapısal anlamda bu kadar temel bir uygulamanın başlangıcının çok doğal olarak sancılı olabileceğini öngörmekle beraber, ortak değerimiz basketbolu koruma ve her açıdan ileri taşıma amacı güden bu talimatın her zamanki gibi tüm paydaşlarımızın sahip çıkması ile en sağlıklı şekilde hayata geçirileceğine inanıyorum. Önümüzdeki günlerde, 2020-2021 sezonu takvim ve statüleri, hazırlanan alternatif uygulamaların tartışılması ve altyapı teşvik projesi ile birlikte kulüplerden gelecek ek gündem taleplerinin de tartışılacağı bir toplantı ile yeni sezon planlamalarına devam edilecektir.

Tüm basketbol ailesine saygılarımı sunar, sağlıklı günler dilerim. En yakın zamanda özlediğimiz basketbola yeniden kavuşabilmek dileğiyle…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir