‘Bugün evde yokuz, gelmeyin’

Trakya’da vaka artışlarında kadınların ev ziyaretlerinin neden olduğu ortaya çıtı. Detaylar haberde…

Sağlık Bakanlığı’nın 6-12 Mart haftalık koronavirüs haritasında vaka sayısı ‘çok yüksek risk’ grubunda ‘kırmızı’ renkle gösterilen Edirne’de her 100 binde 200.36, ‘yüksek riskli’ iller arasında ‘turuncu kategoride bulunan Kırklareli’de her 100 binde 137.12, Tekirdağ’da ise 121.64 olarak açıklandı. Ancak cumartesi gecesi açıklanan yeni haritada Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de vaka sayılarının arttığı gözlendi. 13-19 Mart tarihli haritada, koronavirüs vaka sayısının Edirne’de her 100 bin kişide 219.49’a, Kırklareli’de 155.09’a, Tekirdağ’da da 168.26’a yükseldiği ortaya çıktı.

Kırmızı kategoride yer alan Edirne’de, vaka sayılarının artmasının en önemli nedenlerinden biri kadınların ev ziyaretleri, diğeri ise sınır kapılarındaki yoğunluk oldu. Kentte son dönemde koronavirüse yakalananların yüzde 50’den fazlasını ev oturmaları düzenleyen kadınların oluşturduğu bildirildi.

Tekirdağ’daki artışa da misafirliklerin neden olduğunu söyleyen Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ise vatandaşları uyardı; “Farkında olmadan kovidi misafir ediyorsunuz.”

dha

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir