Bilim Kurulu üyesi itiraf etti

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, Türkiye’deki vaka sayısının düşündüklerinden çok fazla seyrettiğini belirtti. Kara, ”Kurallara uymazsak kısıtlamaların yeniden uygulanması gerekecek” dedi. Bu kısıtlamalarında alınan kararlar neticesinde şekilleneceğini ekledi.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, Covid-19 hastası veya şüphelisi olup evde izolasyon koşullarını ihlal edenler, karantina süreçlerini yurt ve pansiyonlarda tamamlayacak.

Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Yurt ve Pansiyonlarda İzolasyon” konulu genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde corona virüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara riayet edilmesinin önem taşıdığı vurgulandı.

Söz konusu genelgede, daha önce valiliklere gönderilen genelgelerle, izolasyon süreçlerini evlerinde geçirmekte olan (hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç), hastalık belirtisi gösteren veya bu yönde tanı konulan kişiler ile temaslı oldukları belirlenen kişilere yönelik etkin takip ve denetim sisteminin belirlendiği hatırlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir