Berat Albayrak’a yanıtlaması için sordu

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, TBMM’de soru önergelerine devam ediyor. Gündoğdu, şimdi de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması istemiyle mecliste verdiği soru önergesiyle esnafların sıkıntılarını dile getirdi.

Tüm dünyayı etkileyen corona virüs salgını ülkemizi de ekonomi başta olmak üzere birçok alanda etkilemeye devam ediyor. Corona Virüs pandemisinden dolayı, uzun süre iş yeri kapalı olan esnaf, pandemi etkilerinden dolayı eski iş hacmini de yakalamakta zorluk çekiyor. Bununla beraber esnafın zorlandığı konuların başında ise kira, vergi ve piyasaya olan borçlar geliyor.

Vecdi Gündoğdu: Bayram Öncesi Esnafa Ne Gibi Kolaylıklar Sağlanacak?

CHP Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yazılı olarak cevaplamasını istediği soru önergesinde esnafın Corona virüs pandemisi dolayısıyla yaşadığı sıkıntıların giderilmediği, Kurban Bayramı öncesinde esnafa ne gibi kolaylıkların sağlanacağını sordu.

TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Gündoğdu ”Kirasını ödeyemeyenler icra korkusuyla yaşamakta ve ödenmeyen kiralar nedeniyle tahliye talep edilemekle beraber bu kiralar için de icra işlemleri başlatılmaktadır. İş yerleri kapalı olan ve açıldıktan sonra da belli kurallar neticesinde kazancı yarı yarıya azalan, hijyen şartlarına uyup gerekli tüm tedbirler ile işinin başında duran esnafımızın yeniden ayağa kalkabilmesi ve Kurban Bayramı’nı rahat geçirebilmesi için karşılıksız nakit desteğine ihtiyacı bulunmaktadır”

Esnaf ve sanatkarların sorunlarının yazılı olarak cevaplanmasını Bakan Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplanmasını isteyen Gündoğdu: “İsteyen Esnaf ve sanatkârlarımızın pandemi sürecindeki sıkıntıları vakit kaybedilmeden giderilmelidir. Ekonominin barometresi olan esnafa verilecek her türlü destek piyasaya olumlu yansıyarak hem esnafı rahatlatacak hem de ekonomiyi canlandıracaktır” ifadelerine yer verdi.

İşte CHP Milletvekili Gündoğdu’nun Yanıtlanmasını İstediği Sorular

1- Kurban Bayramı öncesi esnafımızın biraz olsun nefes almasını sağlayacak Karşılıksız Nakit Yardım yapılacak mıdır, yapılacak ise nakit yardımlar ne zaman, ne kadar olacaktır?

2- 2020 Temmuz ayından itibaren vergi ve SGK primlerinin ödemeleri yeniden başlıyor. Ancak esnafımız daha belini doğrultamadı ve bu borçları ödeyecek durumda değil. Temmuz ayından itibaren yıl sonuna kadar ödenmesi gereken vergi ve primler 2021 yılından başlamak üzere taksitle ödenebilmesi için çalışmalar yapılıyor mu, yapılmıyor ise eski iş hacmini henüz yakalayamayan esnafımız vergilerini nasıl ödeyecektir?

3- Kirasını ödeyemeyen, icra korkusuyla yaşayan ve ödenmeyen kiraları nedeniyle tahliye durumunda kalan esnafımıza kira yardımı yapmayı düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir