Belediye ‘su kesintilerine’ nihayet el attı

Lüleburgaz Belediyesi kentin özellikle Atatürk, Güneş, Barış ve Yıldız Mahallelerinin üst kesimlerinde su şebekesinden kaynaklı yaşanan su kesintilerini gidermek için harekete geçti. Bu doğrultuda sorun tespit edilen 2 bölgede iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Bunun yanı sıra kent genelinde belirli noktalara yeni su kuyuları ve su deposu açılarak artan su ihtiyacına cevap verilecek.
“O SORUNU ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Gerenli, “Nüfusumuz her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıla göre içme suyu kullanım oranında bu yıl yüzde 20 artış söz konusu. Bunun yanında kentimizin içme suyu şebekesinde bölgesel problemler nedeniyle bazı kesimlerimizde su kesintileri yaşanmaktadır. Öte yandan kuyularımızın yoğun olduğu bölgelerde TREDAŞ’ın yaptığı bakım çalışmaları nedeniyle zaman zaman kuyularımıza enerji verilememiş, kuyularımıza jeneratör takviyesi yapılarak enerji verilmeye çalışılmıştır. Söz konusu durumdan kaynaklı sorunları çözüme kavuşturmak için bir taraftan içme suyu şebekemizde gerekli iyileştirme ve yenileme çalışmaları devam ederken diğer yandan artan su ihtiyacını karşılamak amacıyla 3 adet içme suyu kuyusu ve bir adet depo yapımı çalışmalarına başladık. Bu sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturacağız” diye konuştu.

KUYU SAYISI 26’YA ÇIKACAK
Lüleburgaz’da halihazırda su kuyusu sayısının 23 adet olduğunu hatırlatan Başkan Gerenli, “Yeni açacağımız 3 su kuyusu ile birlikte kuyu sayımız 26’ya yükselecek. Bunun yanı sıra bir adet yeni su depomuz da hizmete girecek. Böylece su deposu sayımız da 5’ten 6’ya yükselmiş olacak. Su kuyularımızı ve su depomuzu en kısa sürede faaliyete geçireceğiz” dedi.
TÜKETİM UYARISI
Küresel iklim değişikliğiyle birlikte dünya genelinde susuzluğun arttığını hatırlatan Başkan Gerenli, “Bu yıl su tüketimimiz geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 oranında arttı. Geleceğimiz için suyu doğru kullanmalıyız. Hayatımız için bir damla su bile önemli yere sahiptir. Hayatın devamı için su vazgeçilmez bir ögedir. Biz su temini konusunda gerekli önlemleri alırken halkımızın da su kullanımında gerekli duyarlılığı göstermesi son derece önemlidir. Geleceğimiz için bir damla suyu bile boşa harcama lüksümüz yok” dedi.
284 METREDEN ÇIKARILIYOR
Tüm bunların yanı sıra Lüleburgaz’ın su ihtiyacını sağlayan su kuyularının suyu en son 284 metre derinlikten çıkardığı belirtildi. Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre yeraltı sularının geçtiğimiz yıllarda 100 metrelerden çıkarken bu yıl itibariyle 284 metre derinlikten çıkarıldığı öğrenildi. Bu bilgilerle birlikte yeraltı sularının aşırı tüketim nedeniyle her geçen gün hızla azaldığı görülmüş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir