Afet sonrası çadırkent nereye kurulacak?

Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, olası bir Tekirdağ ya da İstanbul Depremi’nden etkilenmesi beklenen Lüleburgaz için “Lüleburgaz Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Planı konulu sunum gerçekleştirdi. Sunuma Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Belediye Başkan Yardımcıları Leyla Güncer ve Gökhan Kaya Atay katıldı. Sunumda olası bir afet durumunda belirlenecek toplanma alanlarıyla, Belediye Başkanı, Başkan Yardımcıları ve ilgili müdürlüklerin personellerinin nerelerde görev alacağı ayrıntılı bir şekilde ele alındı.

Afetzedeler için çadır alınacak

Olası bir afet durumunda izlenecek yol haritasının belirlendiği sunumda Lüleburgaz Belediyesi’nin afetzedeler için çadır alınmasına karar verildi. Çadırlar gerek Lüleburgaz’da yaşanabilecek bir afet sonrasında gerekse çevre illerde yaşanacak afet sonrasında afetzedelerin kullanımı için hazır olacak. Lüleburgaz’da yaşanabilecek bir afet sonrasında ise çadırlar Kapalı Pazar Yeri ve Semt Merkezi’ne kurulacak.

İtfaiye binası LAKOM olacak!

Sunumda afet durumunda Lüleburgaz Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nin yönetim merkezi olarak Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Hizmet Binası olarak belirlendi. 60 kilometre menzile sahip olan Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün afet yönetim merkezi olarak seçilmesi bu açıdan hayati bir öneme sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Afet Yönetim Merkezi Lüleburgaz Belediye Başkanı, Kaymakamlık ve İl Kriz Merkezi’nden gelecek emirler doğrultusunda Lüleburgaz Belediyesi’nin üzerine düşen görevlerini koordine edecek.

Olası yıkımda yedek bina LYKA!

Tüm bunların yanı sıra sunumda olası bir afet durumunda Lüleburgaz Belediye Hizmet Binası’nın hasar alması ya da yıkılması durumunda Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) hazır bekletilen yedek sistem devreye sokulacak. Belediye hizmetlerinin aksamaması için hizmetler LYKA’dan devam edecek. Tüm bunlarla birlikte LYKA’daki otel bölümü ile gerekirse Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’ndeki spor salonu da afetzedelerin kullanımına açılacak.

Görev yerlerine intikal edecekler

Olası bir afet durumunda belediye başkanı ve yardımcıları, belediye personeli, kendi ailelerinin güvenliğini sağladıktan sonra, daha önceden kendilerine bildirilen görev yerlerine hızlı bir şekilde intikal ederek hazır bulunacak. Bunun yanı sıra belediye başkanı veya yetkilendireceği başkan yardımcısının başkanlığında 7/24 saat esasına göre görev yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir